مطالب علمی پزشکی طب سنتی زالو درمانی

مطالب علمی پزشکی طب سنتی زالو درمانی

 

 

زالو جزو نرمتنان تك‌جنسی می‌باشد كه 650گونه آن شناسایی شده و 50نوع آن از خون پستانداران تغذیه می‌كند. زالوی طبی Hirudo Medicinalis نام دارد و مشخصه آن نوارهای سبز زیتونی تا سبز لجنی در پشت آن است. زالوهای سیاه‌رنگ یا سرمه‌ای رنگ و یا زالوی بسیار درشت (بزرگ‌تر از 12 سانتیمتر) اغلب نامناسب و خطرناك می‌باشند.

 

محققین هندوستان طی بررسی‌های علمی متوجه شدند كه زالو خون سیاهرگی مملو از Co2 را به خون شریانی حاوی O2 ترجیح می‌دهد و در مكیدن خون، عروقی را انتخاب می‌كند كه دارای غلظت بالاتر و خون فاسدتر می‌باشند.

 

زالو از سویی خون آلوده و فاقد O2 را تخلیه می‌كند و از سوی دیگر بزاق خود را كه حاوی ماده‌ای آنتی‌كوالاگون (هیرودین) و احتمالاً بیش از یكصد نوع ماده bioactive (مثلاً تركیبات پروستا سایكلین فرم و پروتئینی شبیه گیرنده‌های نیكوتینیك استیل كولین) دیگر می‌باشد، به موضع تزریق می‌كند. یعنی دو عمل تصفیه خون و ترقیق خون را همزمان انجام می‌دهد و بالطبع این خون سالم سازی شده به كنترل عفونتها و عملكرد بهتر سلولهای دفاعی خون و سیستم ایمنی و افزایش اكسیژناسیون بافت‌ها منجر خواهد شد.

زالو از 2500 سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشكی داشته است. در قرن نوزدهم از این جانور كوچك برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم‌های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم‌ها، هموروئید و . . . استفاده می‌شده است. بدلیل اثر ضد انعقادی هیرودین (Hirudin) بزاق زالو، امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده است كه پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی قلب و بطور كلی در بیماری‌های كرونری قلب، زالو می‌تواند نقش مؤثری ایفا كند و Risk جراحی و Side Effect و خطر حملات قلبی را به حداقل كاهش دهد. در هندوستان 20بیمار با واریس اندام تحتانی (پیشرفته) كاندید زالو درمانی شده و پاسخ درمانی شگفت‌آوری مشاهده شده و تمامی بیست نفر (100% بیماران مورد مطالعه) كاملاً درمان شدند.

ریكاو و كولین آمریكایی در مقاله‌ای تحت عنوان كاربردهای نوین زالو درمانی گزارش اثر شگفت‌انگیز زالو درمانی در بهبودی پیوند Rejecct شده انگشت قطع شده دست یك كودك سه ساله و گرافت عضلانی گردن یك مرد 67 ساله را قید كرده‌اند.

سابقه زالو تراپی به 1500 سال قبل از میلاد در مصر باستان بر می‌گردد. در قرن 19 در آمریكا از زالو برای درمان هموروئید، بیماری‌های لثه و دهان و بیماری‌های متنوع دیگری استفاده می‌شد.

امروزه در مهار Venous Congestion (مهمترین كمپلیكاسیون جراحی‌ها پلاستیك و میكروسكوپی و پیوند اعضاء و گرافت‌های پوستی) زالو به خوبی عمل می‌كند و مانع احتقان خون، هماتوم، ادم، ترومبوز و نكروز عضو یا فلاپ پیوند زده شده می‌گردد(البته زالو در نارسایی شریانی یا ایسكمی بافتی چندان موثر نیست و infection‌های مشاهده شده پس از زالو تراپی در چنین بیمارانی بوده است).

Gerald و James ضمن معرفی Case های متعدد و متنوعی كه با متد زالودرمانی Reject پیوند عضو قطع شده آنها بهبودی یافته، بحث كاملی پیرامون عفونت‌های متعاقب زالو و آنتی‌بیوتیك تراپی آن ارائه داده است.

زاخارسكی و همكارانش در Report خود بیماری با ملانوم بدخیم متاستاتیكی را معرفی كردند كه طی سه جلسه زالو درمانی كاملاُ مداوا شده است (تحریك رشد سلولهای سرطانی ملانوم به دلیل آنزیم مترشحه از سلولهای ملانوم است كه هیدرودین بزاق زالو مهار كننده این آنزیم است.)

دكتر NAZAR در Lik Sprava 1998 Aug شرح درمان میوكاردیت عفونی را با هیریدوتراپی آورده است.

پژوهشگران دپارتمان فارماكولوژی دانشگاه كنتاكی از لحاظ بیوشیمی مقایسه‌ای میان هپسارین و هیرودین به عمل آوردند كه اثر اختصاصی‌تر هیرودین نسبت به هپارین را به دلیل زیر توجیه كرده‌اند :

1ـ هیرودین برای فعال شدن نیاز به كوفاكتور ندارد

2ـ هیرودین اثرات پایدار و یكنواخت dose-dependent دارد

3ـ هیرودین اثر مستقیم روی مهار ترومبین دارد

4ـ هیرودین toxicity (مسمومیت) نمی‌دهد.

جوزف آیتون جراح ترمیمی بیمارستان ماساچوست ایالات متحده در سال 1985 وازنش(Reject) پیوند گوش یك پسربچه را با زالو مرتفع ساخت.

امروزه جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه آسای زالو در جراحیهای پلاستیك و گرافتهای پوستی و پیوند اعضاء‍، كاربرد زالو پس از پیان جراحی و حتی در حین عمل، را كاملاً پذیرفته‌اند و مورد تأكید قرار می‌دهند.

پروفسور ایوالیو از دانشگاه مون‌پلیه (فرانسه) معتقد است هنوز تمامی اسرار و خواص مثبت پزشكی زالو كشف نشده است و دست كم ده اثر درمانی برای زالو قائل است.

در كشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته است بطوری كه بیماریهای مختلف از سردرد و بیماری قلبی و پوستی گرفته تا حتی ضعف قوای جنسی را با زالو اندازی معالجه می‌كنند.

در مسكو و اوكراین كرم‌های آرایشی جهت رفع چروك صورت ابداع شده است كه ماده مؤثره آن از زالو استحصال شده است.

در اوایل قرن نوزدهم سالانه 30میلیون عدد زالو از آلمان به آمریكا صادر شده و مورد مصارف درمانی و طبی قرار گرفته است.

در تحقیقات ارائه شده از سوی دانشگاه استانفورد كالیفرنیا كه در مجله لارنگوسكوپ (آگوست 1998) چاپ شده است، كاربرد زالو در جراحی‌های پلاستیك و ترمیمی با درصد موفقیت بالایی همراه بوده است. (كاهش واپس زدن پیوندها و گرافت‌ها)

پروفسور می‌یر، آلتون، اوخنر و هورتر معتقدند هر گونه كانون عفونی بدن را بوسیله زالو می‌توان ریشه‌كن كرد.

زاخارین روسی معتقد است زالو موجب انبساط عروق موضع نیز می گردد و بلكه اثر وازودلاتاسیون عمومی بدن را برای آن قائل است چرا كه مشاهده می‌شود كه در crise هیپرتنشن، پس از مصرف زالو، فشار به حد نرمال ر می‌گردد.

هر زالو پنج تا پانزده میلی‌ لیتر خون می مكد ( ده برابر حجم بدن خود ) طی مدت 60 - 15 دقیقه.

خونریزی پس از جدا شدن زالو 10 – 2 ساعت طول می‌كشد ماده بی‌حسی تزریق شده توسط زالو در موضع سبب از بین رفتن درد حین نیش زدن و مكیدن خون می‌شود.

هیرودین سبب:

1ـ مهار تبدیل فیبرینوژن به فیبرین و بالطبع مهار انعقاد خون

2ـ شل‌شدن عضلات صاف دیواره ‌عروق و بالطبع گشادشدن عروق(Vasodilatation)

3- افزایش و بهبود فلوی خون در دكتر آلبرت كراشینیوك در روسیه دو Case جالب بدین ترتیب معرفی كرده است.

1) كودكی 6 ساله با سابقه cp ـ فلج مغزی ـ كه مدت 5 سال توانایی راه رفتن نداشته است و پس از جلسات زالو درمانی بخوبی راه رفته و علایم cp ناپدید شده است.

2) زن جوانی با سابقه حملات آسم Status و نازائی. طی مرحله اول هیرودوتراپی آسم وی كاملاً بهبودی یافته و پس از مرحله دوم هیرودوتراپی باردار شده و صاحب فرزند می‌گردد! جالب است بدانیم فقط 2% اطفال متولد شده دارای آپگار 10 می‌باشند كه این نوزاد دارای آپگار 10 بود(!)

دانشمندان سن‌پترزبورگ روسیه طی سال‌های 97ـ93 دو تئوری زیر را درباره توانایی‌های درمانی زالو اثبات كرده‌اند :

الف ـ bioenergetical effect : زالوها توانایی ایجاد ثبات در مناطق حیاتی را دارند. در آزمایشگاههای بیوفیزیك و بیومكانیك انستیتو كورتكوف روی اثر زالو در kirlian effect (پرتوافكن luminescence بافتهای بیولوژیك در میدان‌های الكترومغناطیسی با فركانس بالا) مطالعه شده و متوجه شدند كه پس از زالو تراپی افزایش luminescence را شاهد هستیم و بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش پایداری انرژتیك و سازه‌های اطلاعاتی در بافتها را شاهد هستیم كه با هیچ متد درمانی دیگری این افزایش حاصل نمی‌شود.

ب ـ neiro-throphical effect : ترشحات زالو موجب تحریك رشد نرون‌ها و نورودندریت‌ها و ترمیم و نوسازی آنها می‌گردد. این كشف می‌تواند افق روشنی در درمان بیماری‌های ناعلاج CNS پاركینسون، اسكلروزیس(MS).CVA. ترومبوز عروق مغز، آلزهایمر و . . . برای ما باز كند.

كرسی زالو درمانی سن‌پترزبورگ (MAPS) در آخر توصیه می‌كند : ما معتقدیم هر پزشكی اعم از جراح آنكولوژیست، ارتوپد، دندانپزشك، ژینكولوژیست و . . . بایستی توانایی‌های درمانی زالو را بشناسد و استفاده كند. زالو توانایی درمان گروه متنوعی از بیماری‌ها را دارد نظیر : زخم معده، كولیت، پروستاتیت، برونشیت، التهابات كبد و كیسه صفرا، گاستریت، همورویید، اغلب بیماریهای پوستی، اسپاسم عضلانی، واریس، نازائی، آدنوم پروستات، ناباروری مردان، كاهش میل جنسی(Impotnce)، الكلیسم، ترك اعتیاد(مواد مخدر).

دكتر Sawyer از مؤسسه تحقیقاتی بیوفارم انگلستان معتقد است كه در دهان زالو آنزیم ژاله مانندی بنام Orgelase موجود است كه در درمان بیماری‌های چشمی و آرتریت روماتوئید كاملاً كارآیی دارد. فرانسه در سال 1850 بیش از صد میلیون زالو از روسیه وارد كرده است و در سالهای 1950 تنها در شهر فیلادلفیای آمریكا 000/750 زالو استفاده شده است.

اخیراً مطالعاتی نیز در دست اقدام است پیرامون تأثیر زالو در كنترل و بهبودی تومورهای سرطانی كه امید می‌رود به محافل علمی جهان عرضه گردد.

مقالات و گزارشات علمی فراوانی پیرامون تكنیك‌های زالو اندازی، نحوه آمده‌سازی روانی بیمار.

مراقبت‌های پس از زالو اندازی، روش نگهداری و تكثیر زالو و دهها عنوان دیگر در مدلاین و كتب رفرانس leech therapy به چشم می‌خورد كه جمع‌بندی آنها در این مقاله ممكن نبود

جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان :

شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند :

«از زالوهایی كه كرك‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز كنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود كه در آب‌های خزه‌دار كه محل زیست قورباغه‌هاست نمو كرده و نه زالویی كه در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتر است «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌كشد. زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ كند و محتویات شكمش بیرون آید سپس اندكی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و كثیف بدن او را با بوراكس پاك كنید ] استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است[ و جایی را كه می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود كنند. زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است كه پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوج سوخته، نوره، خاكستر یا سوده نرم ] یا پودر باقلا و زردچوبه[ استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لكه‌های سیاه و نقطه‌های سیاه و سپید و . . . مفید است.»

در طب عامیانه نیز زالو در كوچه و بازار به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند كه برای علاج زخم چركین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهای محكم باید بناگوش را زالو گذاشت. مخبرالسلطنه در كتاب خاطرات و خطرات حكایتی جالب نقل می‌كند : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دكتر تولوزان فرانسوی (پزشك مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه كنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یاده روز از تولوزان فرانسوی دعوت كردند كه پا را ملاحظه كند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید كرد و از اینكه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی كرد و دویست تومان به میرزاحسن داد».

زالو اندازی جزو سنت‌های درمانی پذیرفته شده و به همان معروفیت و مقبولیت حجامت و قصد (رگ‌زنی) بین توده‌های مردم رواج داشت. آری این حیوان یك گرمی به ظاهر مشمئز كننده طی سالیان دراز بیماری‌های صعب‌العلاجی را براحتی درمان می‌كرد و بیماران را از صرف هزینه‌های گزاف، بریده شدن از اندام‌ها، بد شكل شدن پوست، فلج شدن ناشی از سكته مغزی و . . . نجات می‌داده است. تأیید این نظر را با پرسش از افراد 40سال ببالا می‌توانید جستجو كنید.

دیدگاه حكیم جرجانی پیرامون زالو درمانی :

جرجانی معتقد است بهترین زالو، زالوی موجود در آب‌های پاكیزه است و شكل او باید همانند دم موش باشد و شكم او سرخ و پشت او سبز و سرش كوچك باشد و او نیز معتقد است منفعت زالو بیشتر در بیماری‌های پوستی مانند ریش بلخی، قوبا، سعفه و . . . می‌باشد. طریقه استعمال و موارد احتیاطی كه جرجانی برشمرده همان دیدگاه بوعلی‌سیناست كه از تكرار آن صرف‌نظر می‌كنیم. نكته بارز افتراق دیدگاه جرجانی با تمام حكما درباره كاربرد زالو این جمله او در كتاب ذخیره است كه می‌فرماید : «نخست تن را به فصد و مسهل پاك باید كرد و سپس دیوچه (زالو) را فراز گذارید تا منفعت او پدید آید»

گزارش موارد زالو درمانی در یك كلینیك :

در كلینیك طب سنتی ما واقع در شهر تهران مجموعاً روی 31 بیمار عمل زالودرمانی صورت گرفته است كه آمار و یافته‌های زیر بدست آمد :

15 بیمار جهت بثورات پوستی و جوش و آكنه‌های مقاوم به درمان و اسكارهای پوستی مراجعه كرده بودند كه پس از یك یا دو مرحله زالودرمانی، تغییرات كاملاً محسوسی در ضایعات پوستی آنان پدیدار شد و رضایت درمانی بیماران مذكور بیش از 90% بوده و به جز یك نفر آنان كه مجدداً ضایعاتش عود داشته است ، مابقی یعنی 14نفر (93%) طی follow up یكساله عود ضایعات نداشته‌اند.

6 نفر جهت واریس پا زالوتراپی شدند كه رضایت درمانی آنان 100% بوده و هر 6نفر پس از یكسال follow up نشانه‌ای حاكی از عود واریس گزارش نكردند.

4 نفر جهت چین و چروك پوست صورت (زیبایی) مراجعه كردند و پس از زالوتراپی، 2نفر (50%) كاملاً راضی اما 2نفر (50%) نتیجه درمانی خاصی مشاهده نكرده‌اند.

یك نفر با سابقه ترومای مفصل مچ‌پا و هماتوم داخل مفصل (با تأیید گرافی و متخصص ارتوپدی و كاندید جراحی مفصل) كه شكایت از سدی دایم پا، درد و سری‌پا، و كاهش قدرت عضلانی پاها داشت و در معاینه نبض‌های دورسال پدیس ضعیف و فیل فورم بود، مورد زالودرمانی قرار گرفت كه پس از یك هفته تمام ناراحتی و علایم بالینی وی از بین رفت.

بیمار دیگری با آبسه و فیستول آنال (كمپلیكه و مركب) كه بارها مورد جراحی قرار گرفته و عود مجدد داشته است، مورد زالوتراپی قرار گرفت و همكنون پس از حدود 5/1 سال هیچ مشكلی ندارد.

بیمار دیگر Case شناخته شده Diabetic foot می‌باشد كه یك پای وی پس از گانگرن شدن آمپوته شده بود و پای دیگر نیز گانگرن شده و در آستانه آمپوتاسیون بود كه با 2 جلسه زالودرمانی، پا به حد نرمال برگشته و همكنون هیچ مشكلی ندارد.

Case دیگر Squamous cell c

ارسال شده در : 1391/4/16 - 12:06:13

این صفحه را برای یک دوست بفرستید.

با تشکر ! پيام شما ارسال شد